Pružná nehybnost-Peter Cábocký/ 

24.10.2017-11.11.2017

Vernisáž 24.10.2017 v  18:30, prostory  Pragovka Gallery I

 

První samostatná výstava Petera Cábockého v české republice prezentuje maloformátové abstraktní malby, složené z asymetrických tvarů a jemně vibrujících barev. Výběr z aktuální tvorby, volně ukotvené v tradici minimalismu, abstraktního expresionismu a collour field malby vychází c digitálních maleb, akvarelů, kreseb a koláží.

Tvorba Petera Cábockého, absolventa londýnské Chelsea College of Art and Design, spadá do současné abstraktní malby, která rezignovala na řemeslo, dokonalé provedení, virtuozitu a dokonce i ambice. Malba nepotřebuje důvod k existenci, ani se neřídí heslem „médium je poselství“, ale vyžaduje mnohem imaginativnější a tvořivější k mediu samotnému. Cabockého nikdy nekončící snaha pracovat s tím, jaké množství  práce je nezbytné udělat k tomu, aby se malba stala obrazem, ho stále pohání vpřed. Jeho cílem je pozorovat a intenzivně zpochybňovat věci, ale ponechat je nevyřešené, vyhnout se předpovídatelnosti a vyšlapaným cestičkám. V tvorbě se to projevuje propracováním kompozic a přemalováváním ploch, což přispívá k tomu, že jím vytvořená plátna vibrují jemnou energií. Jednotlivé části obrazů nemohou existovat bez těch druhých. Kontext hraje v Cábockého tvorbě také důležitou úlohu, stejně jako hra s prázdným prostorem. Maloformátovost překvapivě výraz nezeslabuje, ba naopak.

Peter Cábocký je držitelem mnohých prestižních ocenění, včetně grantu od Rady pro výzkum v oblasti umění a humanitních věd Anglie (AHRC- 2011), vzdělávacího stipendia od Rady pro umění Irské republiky (Arts Council of Ireland-2010), zúčastnil se také několika mezinárodních uměleckých pobytů, jako Igor Metropol Budapest( 2015), Halle 14 v Lipsku (2013) a Temple Bar Gallery a Studio AIR v Dublinu (2009). Mezi jeho předcházející výstavy patří „ Míra abstrakce v konkrétním životě klesá“ ( 2016, Stredoslovenská galérie, Banská Bystrica, Obrazně 2015, Alfa Gallery Kasárne Kulturpark, Košice/ ‘There and Back’ /2013, Pyecka Gallery Košice/, ‘How to build a submarine in 90 days’ /2013, Halle 14, Leipzig/, ‘Ingenious’ /2013, The Drawing Project Dublin/, ‘Rejected’ /2012, A-Side B-Side Gallery London/, a ‘The Salon’ /2011, Chisenhale Gallery London/. Žije a Pracuje v Košicích na Slovensku.

www.cabocky.net