Queer teoretičky*ci, jako Catriona Mortimer-Sandilands, Matthew Gandy, Nicole Seymour a další jsou přesvědčeny*i, že pojetí přírody a lidského těla, stejně jako představa nejvyšší pozice člověka v hierarchii přírody jsou heteronormativní konstrukty a alternativy k nim nabízejí právě komunity na okraji společnosti odsunuté mimo fyzický i myšlený mainstreamový prostor, které směřují k narušení hierarchií, pravidel trhu, nároků na půdu a přírodní zdroje a produkty, uplatňování moci nad jinými živočišnými druhy atd. Queer ekologie, tedy prostory podvracející a současně hojící nemocné fungování světa, jako „jiné“ environmenty, perspektivy překódování zvyku, možnosti emancipace i neomezené imaginace nabízejí nové scénáře současnosti i budoucnosti nejen pro queer lidi, ale pro všechny.

 

Projekt může podat každý*á studující, vyučující i lidé odpojení od FaVU či nikdy nespojení s FaVU, výstavní projekt bude poté připravován kolektivně s garanty/kurátory výzvy Ladislavem Jacksonem a Barborou Lungovou na základě společných diskusí, východisek a vztahů děl i myšlenek za nimi.

 

Open call akcentuje dvě možné linie zkoumání: prozkoumávání utopického potenciálu komunitního soužití i reálné queer existence v rurálním prostředí, nebo akcent propojování poznatků současné biologie o queer povaze existence různých forem života (jak o ní teoretizuje Timothy Morton či Karen Barad) s uměleckou perspektivou. Vítána bude umělecká spolupráce s jinými obory, ať už např. se sociálními antropology/antropoložkami v případě prvním, tak s biology/bioložkami v případě druhém.

 

Výstava v termínu 15. 5. – 19. 6. 2024 bude časově navazovat na Brno Pride Week a výstavy v dalších brněnských galeriích (Cejla, Zaazrak, Vašuka Kitchen) představující queer umění.

 

Projekty zasílejte do 10. 1. 2024 na e-mail produkce@favu.vut.cz.