Ruský útok proti Ukrajině je pravděpodobně nejlépe zdokumentovaným válečným konfliktem v historii. V médiích se objevují fotografie a videa zachycující hrůzy války. Poskytují konkrétní obrazy dosud nepředstavitelných událostí. Vedle dokumentárních záznamů však vznikají i umělecká díla, která zachycují nejen šokující realitu, ale také pocity lidí, kteří jsou s ní přímo konfrontováni. Výstava Reportáže z války představuje právě takovéto subjektivní reakce ukrajinských umělců a umělkyň.

 

Rudá plocha, z níž rostou kříže, bomby padající z modré oblohy na žlutou zem, berla podpírající rozbouřenou oblohu, nazí lidé čelící obrněnému vozidlu, televizní diváci jako zajatci propagandy – to vše jsou silná vizuální svědectví, která podávají zprávu o prožívané realitě války. Objevují se motivy smutku, bolesti, ale i hrdinského vzdoru. Umělci a umělkyně pracují s různými médii a výrazovými prostředky, od malby přes kresbu až po karikaturu. Spojuje je téma války, která šokovala celý svět. Obrazy jsou gestem, jak se tímto šokem vyrovnat, a zároveň jasným protiválečným poselstvím.

 

Současnou výstavu považujeme za gesto solidarity s těmi, kdo jsou zasaženi tímto válečným konfliktem. Jejím prostřednictvím vyjadřujeme podporu těm, kdo byli nuceni opustit své domovy nebo přišli o své blízké. Zároveň chceme touto formou připomenout kolem projíždějícím divákům, kteří v klidu žijí své životy, že na Ukrajině se bojuje i za ně.