Staré letní kino. Opuštěná magnezitka. Minulost, přítomnost a tušená budoucnost v precizních černobílých zvětšeninách Rudo Prekopa. Renomovaný česko/slovenský fotograf pracuje převážně s černobílou fotografií ve formě obsáhlých koncepčně ucelených souborů. Věnoval se například podrobným studiím figury, portrétu, ale i zátiší, záznamům reality, světla, fotogramům, anebo časosběru. Právě na jeho dva časosběrné projekty, které dosud nebyly v Praze samostatně představeny, se jeho výstava zaměřuje.

 

V souboru Amfiteátr po dobu dvaceti let zaznamenával postupné chátrání letního kina v Andrássiho parku v Trebišově a kromě fyzického rozkladu sledoval také postupné mizení obecně přenositelných vzpomínek z dětství. V druhém souboru zkoumal změny krajiny v okolí bývalé magnezitky v Košicích. V obou případech série doplňuje vždy jedna fotografie aktuálního stavu daných míst, čímž se do projektu dostává další rovina nutící k zamyšlení nad nepřetržitou transformací prostředí, které nás obklopuje.

 

Rudo Prekop (*1959) studoval na FAMU, kde zároveň již přes 20 let vede ateliér Imaginativní fotografie. Patří do slavné Slovenské nové vlny (dalšími autory jsou Vasil Stanko, Tono Stano, Kamil Varga, Miro Švolík, Peter Župník, Ján Pavlík a Martin Štrba), která v 80. letech vnesla do československé fotografie inscenaci a nadhled. Dosud uspořádal přes 50 samostatných výstav doma i v zahraničí, zúčastnil se více jak 200 skupinových výstav a projektů. Svým dílem je zastoupen v mnoha významných veřejných i soukromých sbírkách.