V Rakouském kulturním fóru v Praze se bude od úterý 12. července konat výstava SILVA artis. Jedná se o rakousko-český umělecký projekt u příležitosti 100. výročí spolkové země Dolní Rakousko. Výstava potrvá do 22. září 2022, přístupná bude vždy od pondělí do pátku od 10 do 17 hodin (kromě rakouských a českých svátků).

 

Koncept SILVA artis je tvořen řadou výstav a akcí oslavujících společný kulturní prostor zvaný Severní les, Nordwald či Silva Nortica, jenž dlouhá léta spojoval to, co člověk kdysi rozdělil. Historická realita radost z přírody nezahubí.

 

V rámci aktuální výstavy, která se představí v Rakouském kulturním fóru v Praze, se sešlo 18 umělců a umělkyň z Dolního Rakouska, jižních Čech a Vysočiny. Svými díly interpretují překrásnou přírodu a krajinu těchto regionů jako společný základ našich životů a zdroj naší identity. Jedním z existenciálních rysů kultivovanosti člověka je to, že ze sklíčenosti všedního dne stále znovu a znovu hledá únik do tušeného ráje. Takovou rajskou zahradou na Zemi je les. Výstava nás orientuje na vnitřní zákonitosti, které prostor lesa skýtá. Umožňuje návštěvníkovi, aby se ponořil do jeho atmosféry.

 

Zájem o les je aktuálnější než kdy dříve, ať už z pohledu ekonomického, ekologického nebo uměleckého. Těší nás, že se tohoto silného, aktuálního a programového tématu chopilo tolik rakouských i českých umělců, každý svým osobitým způsobem a každý z jiné perspektivy. Jednotícím prvkem jim je láska k lesu a přírodě.

 

Společná výstava rakouských a českých umělců a umělkyň nám připomíná, jaký je původní význam slova cultura/colere. Kulturní práce znamená chránit, pečovat, budovat, rozšiřovat. Umělecké muzeum Waldviertel se považuje za nadregionální centrum, z nějž tato práce vychází. Díky vynikající spolupráci s Oblastní galerií Vysočiny v Jihlavě, spolkovou zemí Dolní Rakousko a Rakouským kulturním fórem v Praze mohla vzniknout tato fascinující expozice, která je zároveň skvělou příležitostí k uctění dobrého sousedství a sousedské spolupráce v rámci oslav jubilea 100 let Dolního Rakouska.

 

Seznam vystavujících:

Makis Warlamis (AT), Heide Warlamis (AT), Jitka Chrištofová (CZ), Sára Skoczková (CZ), David Tureček (CZ), Bernhard Antoni (AT), Hans Sisa (AT), Erich Giese (AT), Daniel Černý (CZ), Hana Sommerová (CZ), Antonia Hinterreitner (AT), Peter Weber (AT), Petr Gruber (CZ), Alice Waisserová (CZ), Jakub Myslín (CZ), Karin Antoni (AT), IDEA Team (AT)