Gülsün Karamustafa, 'Somnambule', (2018), paper college. © Gülsün Karamustafa

“každý spánek je jako opravdové zažívání naděje, jako dlouhá příprava na zrovnoprávnění a svobodu.” – El Wardany, H. (2017) Book of Sleep. Cairo. Egypt: Al-Karma Books.

Série výstav Sleeping with a Vengeance, Dreaming of a Life kurátorky Ruth Noack, která bude uvedena ve svém druhém vydání v galerii lítost mezi 31. srpnem a 28. zářím tohoto roku, se blíže zabývá současnou politikou spánku a řeší otázku, zdali jsme schopni si uhájit vlastní spánek a snění před nástrahy současného kapitalismu. Ve světě, který nikdy nespí, jak píše John Carry ve své knize „24/7: Terminal Capitalism and the Ends of Sleep”, se spánek mění ve zdroj spjatý s výrobou, spotřebou, konfliktem a biopolitikou. Jsme sváděni spát méně a produktivněji. Tento trend můžeme najít i v současné kulturní tvorbě v podobě performance při nichž se spí, spacích hotelů nebo hudby na usínání. Může být spánek vnímán jako radikální a pobuřující činnost? Umíme si představit samotné snění a spánek jako politický akt? Pakliže by spánek zabraňoval kapitalistické výrobě a společenské reprodukci, byl by si spící schopen vysnít lepší život či lepší budoucnost?

Sleeping with a Vengeance, Dreaming of a Life představuje skupinu umělců, kteří se nacházejí v různém stádiu kariéry a jejichž práce se odvíjí z různorodých kulturních kořenů za účelem zkoumání způsobů, jež by nám v budoucnosti umožnili porozumět politice spánku. Samotný kurátorský model této výstavní série je založen na tolik potřebné ekologii velikosti (stupnicové ekologie). Projekt vznikl s ideou malého rozpočtu a pracuje s těmi nejmenšími institucemi. První výstavy jsou pojaty jako náčrty, které se časem rozrostou. Série byla otevřena v červenci 2018 s 21 umělci v galerii Yellow Brick v Aténách. Výstava v lítosti představí 29 pozic, předtím, než bude v říjnu 2018 pokračovat na Institute for Provocation v Pekingu.

Součástí výstavy bude performace Anny Daučíkové, která se bude konat před Švýcarským velvyslanectvím v Pevnostní 7, Praha 6 v noci před otevřením 30. srpna 2018 od 22:00 hodin a vystoupení Gangart v galerii během vernisáže.

Tato výstava vznikla s laskavou podporou Centra pro současné umění Praha, GESTOR ochranný svaz autorský a Institut für Auslandsbeziehungen – IFA.

Pro více informací a biografie umělců prosím navštivte https://litost.gallery