20 umělců, tuna cementu, 1000 m2.

Kolbenova 616/34 – 190 00, Praha 9

Pragovka Gallery E

Symposium  – 10.9. – 20.9. 2015

Přednáška –  10.9. od 18:00

Vernisáž – 24.9. 2015 od 18:00 

Výstava 25.9.  – 08.10. 2015 

Sprocket: ozubené kolečko ( z angličtiny). Zde: zapadání koleček do sebe, vzájemné spolupůsobení a spoluvytváření celku. Též schopnost rozpohybovat komplexní stroj vztahů.

První ročník cyklického rezidenčního projektu v areálu bývalé Pragovky ve Vysočanech, každý rok se věnující jednomu uměleckému odvětví. Pro letošek bylo zvoleno sochařství.

Tématy jsou nová objektovost, propojení a spolu působení architektury a sochařských děl, ukazující praktická i teoretická tvůrčí východiska. Románský cement jako materiál a setkávání umělců visegradské čtyřky, tavící kotel v bývalé továrně. 

V rámci symposia proběhne již tento čtvrtek, 10.9. od 18:00 přednáška Viktora Čecha na témata projektu. 

Výsledkem symposia bude dvoutýdenní výstava všech zúčastněných umělců, která bude slavnostně zahájena 24.09. od 18:00  klavírním koncertem Kočičího prince a přátel, následovaném audiovizuální performance hudebního uskupení Kaplan Bros  a Dimitri Berzona a Francesca Sandera. 

Ateliéry Pragovky a  výstavní prostory Gallery E se nachází v budově bývalé továrny Praga, odkud pochází i název, který si vzali umělci, mající ateliéry v jejích prostorách, za svůj. V tzv. Hale E sídlí umělci již čtyři roky. 

Celé prostředí Pragovky má velmi inspirativní charakter (většina budov je dnes památkově chráněna, byly postaveny významnými českými funkcionalistickými architekty).

Kvalita architektury, minulost areálu (v minulosti v něm pracoval Vladimír Boudník, vyráběly se tu legendární automobily V3S), společně s hlodajícím zubem času a dlouhodobým působením umělců tak společně vytvářejí inspirativní, neopakovatelný charakter místa a tím i ideální podmínky pro vznik místně specifického projektu nazvaného SPROCKET, které v rámci projektu symbolizuje vzájemné spolupůsobení – spolupráci, zapadání jednotlivých koleček do sebe a tím spoluutváření celku stejně jako schopnost rozpohybovat komplexní stroj vztahů.

PARTICIPUJÍCÍ UMĚLCI :  Ervin Békési / Tomáš Beňadík / Jan Boháč, Jakub Červenka  a Anna Ročňová / Viktor Dedek / Martina Chloupa / Tereza Imková / Anna Hulačová – Litvanová / Václav Litvan / Vladimír Merta / Michaela Munzarova / Martin Šilhán / Robert Paluch / Veronika Přikrylová / Juraj Rattaj / Helena Sequence a Adam Stanko / Pavel Šimíček / Hynek Vacek / Elejan van der Velde / David Velík / Szymon Wotyla  a další … 

Obrazotvorností člověka se promění pracovní prostředí v ocelárnách, na staveništích, v lomech, atp. v galerii rovnající se galeriím v běžném slova smyslu. V. Boudník: Třetí manifest