Projekt Šrámy autorky Stéphanie Nyota N’Duhirahe pokračuje druhou částí nazvanou Děti z bakelitu. Co je to vzpomínání? Co si my a co naše těla uchovají z různých životních příběhů? Jak dochází k přenosu historie bolesti z generace na generaci? Jak můžeme o této bolesti mluvit? V první části projektu Šrámy zkoumala autorka konceptu svou rodinnou historii a zpochybňovala viditelné i neviditelné stopy, které na ní mohly zanechat určité historické události. Pojítkem mezi první a druhou částí projektu je proces léčení a uzdravování cestou rozhovoru a sdílení. 

 

Děti z bakelitu vznikají na základě rozhovorů s lidmi, kterým bylo v době Sametové revoluce kolem 10 let. Autory projektu zajímá úhel pohledu člověka, který je na prahu dospělosti, který je již schopen vytvořit si vlastní názor na svět, a přitom ještě nemusí být zatížen nánosem životních zkušeností dospělého jedince či společenskými konvencemi. Děti z bakelitu jsou experimentální koláží, která vzniká kompozicí různých uměleckých forem. Snoubí v sobě prvky zvukové a video instalace, které jsou aktivovány malými pohybovými a akrobatickými performancemi, podpořenými autentickým hudebním doprovodem.

 

koncept: Stéphanie Nyota N’Duhirahe / Cie Pieds Perchés

tvůrčí tým: Stéphanie Nyota N’Duhirahe, Markéta Stránská, Eva Lédlová, Nguyễn Mỹ Ngân / Mor Wen, Roman Džačar

producent: Schmilblick spolek

produkce: Eva Dryjová

podpora: NextGenerationEU, Národní plán obnovy ČR, Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Státní fond kultury ČR, Centrum pro rozvoj choreografie SE.S.TA, Cirqueon, Studio Prám

termíny: 17. a 18. 4. 19:00