© David Řeřicha

Zveřejnění online výstavy v úterý 24. 11. 2020 na webu Galerie 207, https://www.umprum.cz/galerie-207/ 

 

Zveřejnění online prezentací autorů v úterý 1. 12. 2020 na webu Galerie 207, https://www.umprum.cz/galerie-207/ 

 

Čtvrtou online výstavu Galerie 207 v zimním semestru akademického roku 2020/2021 s názvem The Unity of Monoculture připravila autorská dvojice Světlana Malinová a Matej Martinec. Obsah prezentované práce přibližují dvě její interpretace od Jozef Mrva ml. a Natálie Kubíkové. Anglický překlad Sofie Círová.

 

 

Jedním ze způsobů, jak vzdorovat fašismu je žít v jeho prasklinách jako plevel v popraskaném betonu. Ještě lepším způsobem, jak uniknout dozoru je přestat být člověkem, stát se prvokem, jenž koexistuje s kořeny vysázených monokultur. Sázení monokultur je též druhem fašismu – šovinistické vytlačování všeho nesourodého za účelem vytvoření mřížky, přehledné jako seřadiště domobrany. Kdo ví, co bují pod ní a dodává jí živiny? Budu při objevení vyhlazen chemikáliemi anebo budu přeměněn na přísadu do hnojiva?

 

Jozef Mrva ml. 

 

 

Blyštivý skleník plný exotických rostlin. Ocitli jsme se ve světě monokultur, které se táhnou stovky kilometrů po úrodném zemském povrchu. Do úrovně očí vzlétl náš malý průvodce a jeho jemné frekvence rozkrývají úryvky událostí posledních parných měsíců. Monstera Skvostná je mimo svůj habitat neplodná, i když její uvadající šlahoun nyní nahradil zelený lísteček. Svou novou podobu skrývá do vodního víru. Trajektorie zelených plantáží zalila celé naše zorné pole. Jednolitá kompozice organických palem se stala technologickým výplodem a naše lidská perspektiva se pomalu ztratila v myšlenkách na nezapomenutelnou dovolenou. 

 

Natálie Kubíková