Terén zve ke sledování a další účasti na jedinečném projektu Unseen – online platformě, která prezentuje různé přístupy k poslechu a rozvíjení vztahu mezi našimi těly, prostorem a zvukem. Projekt v rozmezí května až července letošního roku představí deset specifických prací vybraných umělců a umělkyň, které budou postupně vždy v intervalu jednoho týdne rozšiřovat volně dostupný webový archiv. Unseen připravuje Skupina – hudební vydavatelství usazené mezi Slovenskem a Českem, které se věnuje oblasti terénního nahrávání, poslechu a s ním spojenými tématy, které je možné vnímat a vyjadřovat prostřednictvím zvuku.

 

Unseen voľne vychádza z praxe hlbokého počúvania Pauline Oliveros, ktorú aktualizuje cez perspektívy vybraných umelkýň a umelcov. Sériami cvičení, postupov a videonávodov sme vyzývaní/é sa sústrediť na zvuk ako na nástroj zbavujúci pocitu odlúčenia a izolácie, ako nástroj pre predstavovanie si lepších zajtrajškov. Tieto návody sú rôznej dĺžky a náročnosti, pre individuálnu a kolektívnu prax, telesné a ne-telesné a aktivujú rôzne časti našich tiel a žitých realít. Predstavujú umeleckú prax ako nástroj každodennosti, ako set mechaník a procedúr fungujúcich mimo inštitucionálne rámce umenia. Ako postupy a návody, ktoré je možné aktivovať vo vlastnej réžii ich aplikáciou do nášho každodenného života.” Ján Solčáni, kurátor projektu. 

 

Zastoupení umělci a umělkyně: AGF, Tatiana Heuman, Ami Yamasaki, Pan-Pan Kolektiva, Eva Priečková, Augustin Genoud, Colin Self, Alma Lily Rayner, Aleš Čermák, Cristina Maldonado & Isa Juchniewicz

 

Díla budou zveřejňována na webu projektu www.unseen.help.