V pořadí třetí doprovodný program k výstavě Seno, sláma, skládka se zaměřuje na sociální a etickou rovinu environmentálních problémů a jejich řešení. Nerovná distribuce bohatství a přístupu ke zdrojů ve společnostech na globálním severu vede k nadměrné konsumpci, produkci uhlíkové stopy, ničení ekosystémů v jiných částech světa a vykořisťování přírodního bohatství a práce obyvatel na globálním jihu. Tito obyvatelé jsou uvrženi do extrémní chudoby a zároveň jsou vystaveni nejen negativním dopadům místní degradace životního prostředí způsobené industriální produkcí a extrakcí přírodních zdrojů, ale také environmentálnímu znečištění, které produkují v největší míře státy na globálním severu. Ekologie tedy nutně musí zohledňovat tyto nerovné vztahy moci. Právě korelace mezi sociální nerovností a nerovným dopadem ekologického znečištění na různé skupiny obyvatel podnítila vznik konceptu environmentální spravedlnosti. Ve střední Evropě k environmentální nespravedlnosti dochází v souvislosti se sociálním vyloučením. Národní a obecní bytové politiky vytváří residenční segregaci nejčastěji romských a dalších socioekonomicky znevýhodněných obyvatel.

  

V České republice se nejčastěji jedná o nucený přesun romských obyvatel např. z historického centra do periferních oblastí v blízkosti skládek, čističek vod, apod. Na Slovensku se to týká mnohých historicky existujících nebo po revoluci vznikajících romských osídlení v místech bez sociální, ekonomické a technické infrastruktury. Značná část romských obyvatel segregovaných v romských osadách nemá přístup ke zdrojům pitné vody, nejsou napojeny na plyn, elektrické sítě, nemají vybudovaný kanalizační systém a jejich životní prostředí je kontaminované toxickými vlivy skládek komunálního odpadu, které do blízkosti osad vyvážejí obce.

  

Debata tedy bude převážně diskutovat environmentální nespravedlnost v kontextu sociálního vyloučení, ale v závěru se také posune k některým dalším intersekcionálním tématům environmentalismu, např. k genderovým aspektům environmentální změny, nebo začleňování marginalizovaných skupin do politik udržitelnosti.

  

moderátorka: Nikola Ludlová

diskutující: Tamara Moyzes, Andrea Bučková, Roman Matoušek, Daniel Škobla a Davina Vačkářová

místo konání: čítárna kavárny Hlína, Hybernská 4