Klíče jsou artefakty přístupu. Umožňují nám nárokovat si svůj prostor a zdobíme je osobními ornamenty. Co se stane, když tyto pojistky, které otevírají a zavírají naše prostory, náhle ztratíme?

 

Ve spolupráci s oddělením Ztrát a nálezů Hlavního města Prahy jsme tuto situaci prozkoumali a zdokumentovali tyto intimní nástroje, které se ztratily – a s největší pravděpodobností byly navždy zatraceny – od svých povinností zajišťovat přístup. Uvnitř kartonové krabice se třpytí zuby stříbrných a mosazných klíčů, které jsou posety těmito personalizovanými ozdobami. Za osamělostí nyní již bezúčelných klíčů se tyto předměty stávají archeologií Pražanů, kteří v určitém okamžiku zažili chvilkovou nepříjemnost, když si uvědomili děsivou prázdnotu svých kapes.

 

Naše zkoumání těchto klíčů ze Ztrát a nálezu je spjato se site-specific charakterem galerie Famůstek. V této stanici metra se výstava Ztraceno a zatraceno nachází v přechodném a liminálním prostoru, kde se přepravujeme a přecházíme z jednoho místa na druhé – koketujeme s připomínkami našich individuálních soukromých prostorů ve velmi veřejné oblasti.