Galerie Architektury Brno uvede výstavu výjimečné spolupráce ateliérových projektů studentů prof. Ivana Reimanna působícího na TU v Drážďanech a prof. Petra Pelčáka vyučujícího na Fakultě architektury brněnského VUT.

Výstava pod názvem MĚSTO. BERLÍN-BRNO / STADT. BERLIN-BRÜNN mapuje průřez studentských prací ateliérů obou architektů – pedagogů, kteří se rozhodli propojit své ateliéry na rozlišných univerzitách a zadali svým studentům v Drážďanech a v Brně analogické úlohy. Tématem obou ateliérů je město, konkrétně město Brno a město Berlín (v tomto případě ulice Torstrasse) a proměny jednotlivých částí těchto měst v moderní době v souvislosti s nevyhnutnými proměnami architektury, které nová éra přináší.

Jméno architekta Petra Pelčáka není potřeba brněnskému publiku představovat, stejně tak jako osobu architekta Ivana Reimanna, který patří mezi jednoho z nejúspěšnějších českých architektů tvořících v zahraničí.

Výstava dává prostor ke konfrontaci přístupů a výsledků moravských, českých a německých studentů. Kromě výběru výsledků ze společného brněnského zadání budou na výstavě také představeny aktuální projekty Ústavu navrhování pod vedením prof. Reimanna na TU Dresden a průřez prací ústavu prof. Pelčáka na brněnské Fakultě architektury VUT.

PETR PELČÁK – brněnský architekt, studoval Vysoké učení technické v Brně, pracoval ve Stavoprojektu Brno v ateliéru Viktora Rudiše, později v architektonické kanceláři Wilhelma Holzbauera ve Vídni. V roce 1992 založil architektonickou kancelář Architekti Hrůša & Pelčák. V současné době působí ve vlastním architektonickém studiu Pelčák a Partner Architekti. Významná je taky jeho pedagogická a publikační činnost i členství v místních i zahraničních oborových spolcích.

Architekt Pelčák patří k architektům, kteří mají velký podíl na proměnách Brna v posledních dvou desetiletích. Z projektů, které jsou již vybudovány, lze jmenovat například obchodní blok Trinity Office Center navržený ve spolupráci s P. Hrůšou, obytný soubor Rezidence Bochořákova nebo Panorama v Bystrci. Některé starší projekty, na nichž se architekt Pelčák podílel, se dočkaly různých odborných ocenění. Jde například o stavbu Galerie Vaňkovka a rekonstrukci Denisových sadů v Brně či správní budovu Povodí Moravy v Olomouci.

IVAN REIMANN – se narodil v Praze. Studoval architekturu na Českém vysokém učení technickém v Praze, následně přestoupil na Technickou univerzitu v Berlíně (Technische Universität Berlin), kde roku 1985 promoval. Poté Reimann absolvoval postgraduální studium na londýnské Architectural Association School of Architecture. Roku 1988 v Berlíně založil společně s architekty Thomasem Müllerem a Andreasem Scholzem architektonickou kancelář, kterou od roku 1995 společně s architektem Thomasem Müllerem vede.

Architektonická kancelář Thomas Müller Ivan Reimann Architekten má bohaté portfolio realizací, v němž nechybí tak významné stavby, jakými jsou budovy ministerstev (Ministerstvo zahr. věcí, Ministerstvo vnitra) či velký universitní kampus (Goethe-Universität ve Frankfurtu nad Mohanem), co ji činí jednou z nejvyhledávanějších architektonických kanceláří v Berlíně. Paralelně s jejími úspěchy se rozvíjí také Reimannova role pedagoga. V letech 1989–1993 byl architekt Reimann asistentem profesora Jörna Petera Schmidt-Thomsena na Technické univerzitě v Berlíně, roku 1999 mu byla udělena profesura pro obor Nauka o budovách a navrhování veřejných budov na Technické univerzitě v Drážďanech, kde v současné době vede ateliér Ústavu navrhování.

Výstava bude zahájena za osobní účasti architektů Ivana Reimanna a Petra Pelčáka v úterý 26. května 2015 v 18.00 hodin v prostorách Galerie Architektury Brno.

Výstava bude otevřena denně od 10. do 18. hodin do 26. června 2015.

Odkaz ke stažení všech dokumentů k výstavě:
https://www.dropbox.com/sh/3y721dztlwsqjbg/AAC4hHlDRVDzAbe2gTTS0N54a?dl=0