Galerie Architektury Brno a Fakulta architektury VUT v Brně zvou na online přednášku urbanistky Joanny Kusiak o berlínské iniciativě Vyvlastnit Deutsche Wohnen ad. S rakouskou architektkou Gabu Heindl budou diskutovat financializaci bydlení, regulaci nájemného a organizaci nájemníků a deprivatizace bydlení. Diskuse je doprovodným programem k aktuální výstavě Gabu Heindl: Městské konflikty – Manifest bydlení.

  

Deutsche Wohnen & Co. enteignen! je občanská iniciativa v Berlíně, jejímž cílem je vyvlastnění cca 250 000 bytů korporátních pronajímatelů a jejich socializace (tj. deprivatizace). Tím by se omezily spekulace na berlínském trhu s bydlením a řešila by se podstata bytová krize. Právním základem je článek 15 německé ústavy, který hovoří o Vergesellschaftung (socializaci). Socializace může pomoci spravovat berlínské bydlení demokratickým, spravedlivým a ekologicky udržitelným způsobem. Od zahájení kampaně v roce 2018 se iniciativě podařilo shromáždit dostatek podpisů pro uspořádání referenda v září 2021, ve kterém nadpoloviční většina hlasujících vyslovila pro vyvlastnění dotčené části nájemního trhu. Město Berlín také v reakci na iniciativu schválilo v roce 2020 regulaci nájemného.

  

Joanna Kusiak je výzkumnicí v oblasti urbanismu na Univerzitě v Cambridge a hostující vědeckou pracovnicí v Centru Georga Simmera pro metropolitní studia v Berlíně. Je také členkou organizace Deutsche Wohnen & Co. enteignen! Ve své akademické práci se zaměřuje na problematiku pozemků, vlastnictví a roli práva při utváření měst. Její současný projekt sleduje městský právní aktivismus v jeho pokusech o znovuutváření režimů vlastnictví ve městě postavené na rovnostářštějších podmínkách, včetně nových forem demokratického vyvlastňování a společenského vlastnictví. Zkoumá také proveditelnost progresivních, kvazimachiavelistických přístupů ke kooptaci neoliberálních městských systémů. V konečném důsledku se její práce snaží obnovit konstruktivní schopnost kritických urbánních studií – schopnost, která byla od selhání modernismu do značné míry ztracena.

 

Přednáška bude v anglickém jazyce a proběhne online.