Další kapitola celoročního projektu sochařky Anny Ročňové v rámci Ceny Jindřicha Chalupeckého 2021, během kterého zkoumá vlastnosti uměleckého díla v závislosti na proměnách přírody a jejích cyklů. Autorka své sochy opět instalovala do neupraveného kusu zeleně za silniční protihlukovou stěnou v pražské Chuchli. Navázala tak na předchozí výstavu Tvary, které s jarem mizí, jež byla reakcí na vizualitu této nezkrocené krajiny uprostřed městského koloritu, a to v přechodu mezi jarem a létem. Instalace Květ. je tentokrát zasazena do procesů odehrávajících se na konci léta, s tušeným příslibem chladnějších dnů. Barvy jsou ještě jasné, ale květy povadlé, špendlíky střídají šípky, kopřivy přerůstají ploty a vyschlé traviny pod nohama křupou. Ve vzduchu cítíme další konec. Objekty Anny Ročňové reflektují tuto proměnu a upozorňují na jednotlivé momenty obdivuhodné transformace, kterých si často ani nevšimneme. 

 

Anna Ročňová se dlouhodobě zajímá o vztah umění a přírody a v poslední době přistupuje k radikálnějším formám, často opouští galerii a své objekty umisťuje přímo do společnosti rostlin. Otevírá možnost procesuality a sochy dává přírodním silám napospas. V tomto smyslu se dá říci, že se jedná o výstavu s otevřeným koncem.

 

V neděli 19. 9. od 16 h vás srdečně zveme na procházku výstavou za přítomnosti autorky a kurátorky.

 

Anna Ročňová: Květ.

Od 13. 9. 

 

Jak se dostat na místo:

zastávka autobusu Starolázeňská, bus 244 a 172 (tři zastávky ze Smíchovského nádraží)

Vstup do náletové “zahrady” naleznete na rohu ulic Starolázeňská a Mezichuchelská.

 

⟡⟡⟡

Partneři Společnosti Jindřicha Chalupeckého:

Hlavní partneři: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy

Hlavní mediální partner: Česká televize

Partneři: Statutární město Brno, Státní fond kultury ČR, Městská část Praha 7, Trust for Mutual Understanding, Česká centra, Institut umění – Divadelní ústav, Moravská galerie v Brně, Národní galerie Praha, Nadace a Centrum pro současné umění Praha, Gestor, Residency Unlimited, MeetFactory, Papyrus Bohemia s.r.o., Biofilms, Fair Art

Mediální partneři: Artyčok.TV, ArtMap, artalk.cz, Radio Wave, A2 kulturní čtrnáctideník, Art Antiques, Art Viewer, Flash Art Czech and Slovak Edition, RAILREKLAM, GoOut

 

Výstava se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury, Magistrátu hlavního města Prahy a Statutárního města Brna.