Zveme na přednášku Pavlíny Suché na téma Architektky a architekti v sociálně vyloučených lokalitách.

 

Sociálně vyloučené lokality jsou prostorovým otiskem nerovností ve společnosti, často jsou označovány jako „ghetta“, „chudinské čtvrti“ či „špatné adresy“. Přestože je rezidenční segregace do jisté míry přirozeným jevem, její zvýšená míra má negativní dopad na soudržnost komunit a ovlivňuje postavení vyloučených obyvatel a jejich šance na začlenění do společnosti. I když existuje přirozená tendence lidí vyhledávat bydlení tam, kde žijí lidé podobného socioekonomického, kulturního a demografického zázemí, jsou tyto tendence ovlivňovány také řadou dalších faktorů, mnohdy i architektonického či urbanistického charakteru. Sociálně vyloučené lokality nejsou častým tématem v oborech jako je architektura a územní plánování, přesto právě rozhodování o rozvoji města a jeho podobě mělo a má zásadní vliv na osud vyloučených oblastí a jejich obyvatel. Mohou architekti a architektky přispět ke zlepšení situace v sociálně vyloučených lokalitách? Jakou úlohu mohou mít při předcházení vzniku segregovaných lokalit?

 

Architekti bez hranic jsou neziskovou organizací, která sdružuje architekty a designéry se zájmem o zlepšení kvality veřejného prostoru a zvýšení zájmu veřejnosti o témata spojená se sociálními aspekty architektury, zejména také v znevýhodněných lokalitách a ohrožených komunitách. Spolupracují s komunitami v ostravské Bedřišce, mosteckém Chanově nebo litvínovském Janově, kde usilují o zkvalitnění veřejného prostranství a zapojení místních obyvatel do jeho tvorby. Naším cílem je podpořit angažovanost místních obyvatel a vytvářet prostor pro dialog s městem. Od roku 2019 pracuje tvůrčí tým Karolína Kripnerová, Vojtěch Sigmund (Architekti bez hranic) a Jan Rous (Artyčok.TV) na projektu Architektura soužití, který mapuje příklady inovativního přístupu k sociálním problémům města ve středoevropském kontextu.

 

Pavlína Suchá vystudovala Fakultu architektury ČVUT, kterou zakončila v roce 2021 diplomním projektem, který se věnoval tématu rozvoje sociálně vyloučené lokality v Předlicích v Ústí nad Labem. Na ČVUT pokračuje v rámci doktorského studia, kde se věnuje tématu rezidenční segregace. Profesně se věnuje urbanismu a územnímu plánování. Členkou Architektů bez hranic je od roku 2019.