Na Praze 1 startuje třetí ročník site-specific výstavy iniciativy ARTakeaway. Na 40 umělců se od 1. do 14. srpna představí v prostorách metra, konkrétně v přestupních stanicích Můstek a Muzeum. Unikátní koncept, který proběhl v několika světových metropolích, se u nás představí vůbec poprvé.

 

Výstava nese název The Next Stop? a tematicky se zabývá utopickou budoucností. Téma bude zpracováno skrze fotografie, malby, kresby, videa a objekty. Ve světle událostí posledních dvou let se chceme tematicky soustředit na utopické a naivní světy. Podobně jako futurismus projektoval budoucí světy ovládané technikou, chceme se soustředit na budoucí světy, ve kterých vládne princip harmonie a funkčního společenství – největší inspirací nám je v tomto směru říše zvířat a rostlin.

 

Téma se odráží i v letošním vizuálu. Hlavním motivem třetího ročníku se staly ilustrace od představitele darwinismu Ernsta Haeckela

 

Umělecká díla budou prezentována v „citylightech“ (a to jak v klasických, tak digitálních), které slouží primárně k inzertním účelům. K dispozici je poskytla společnost Metrozoom, která je zároveň hlavním partnerem výstavy. 

 

ARTakeaway je iniciativa, která si klade za cíl vytvářet živý dialog mezi umělci a širokou veřejností. Účelem iniciativy je přiblížit současné umění i neerudovanému publiku, a to především vytržením děl z jejich přirozeného galerijního prostředí. Tvůrkyně iniciativy hledají místa, kde by umění mohlo rezonovat a vytvářet nové kontexty, které jsou výzvou nejen pro umělce, ale i pro diváky. 

 

Pilotní ročník projektu proběhl v reakci na pandemickou situaci a uzavření kulturních institucí. Jako výstavní prostor sloužily výlohy obchodů a podniků Prahy 7. Diváci mohli umění „zažívat“ při cestě do práce, na nákup, pro kafe nebo při procházce. Druhý ročník projektu proběhl jako bytová výstava a byl koncipován jako událost. Letos projekt transformuje inzertní plochy metra. Záštitu nad letošním ročníkem poskytla architektka pražského metra Anna Švarc. 

 

Vystavující umělci a umělkyně: Veronika Bromová, Lucia Sceranková, Jan Kvíz, Josef K., Tomáš Hrůza, Jitka Pospíšilová, Tereza Rosalie Kladošová, Vojtěch Veškrna, Miloš Šejn, Alena Kotzmannová, Karolína Rossí, Olga Krykun, Tomáš Cimburek, unconductive trash, Eszter Koncz, Markéta Kinterová, Martin Zet, Janek Rous, Pavlína Rampachová Valdová, Ivo Simon, Sofie Švejdová, Eliška Suchá, Petr Pelzmann, Barbora Šlapetová, Adam Soukup & Serhij Ďakiv, Edita Šrajtová & Barbora Volfová, Patrik Adamec, Miro Švolík, Milena Dopitová, Susana Botero, Oscar Juul Sorensen, Jiří Gruber a Tomáš Vobořil, Denisa Švachová a Lucie Doležalová, Roman Franta, Maxmilian Mootz, Erika Velická, Lukáš Miffek, Tomáš Hlavina, Vojta Horálek, Johana Střížková, Kryštof Doležal