Dům umění, kde sídlí Galerie současného umění, spravovala v letech 1997–2009 akciová společnost Městské kulturní domy České Budějovice, která měla dům v dlouhodobém pronájmu od statutárního města České Budějovice. Počátkem února 2010 se správcem galerie stal odbor kultury Magistrátu města České Budějovice.
 
Od roku 1998 je dramaturgie této galerie pod vedením kurátora Michala Škody zaměřena na současné výtvarné umění a architekturu. Galerie každým rokem připravuje výstavy nejzajímavějších domácích tvůrců, ale i významných autorů ze zahraničí. Ti se tak povětšinou vůbec poprvé prezentují nejen u nás, ale ve východní Evropě vůbec. Prostor je dán též zajímavým mladým umělcům. Nejedná se o galerii komerční ani sbírkovou.
 
V Českých Budějovicích se podařilo vybudovat významnou, prestižní galerii s mezinárodním renomé, která jako jediná v republice připravuje každoročně program s tak vysokým počtem kvalitních, zahraničních výstav. Toto se rovněž odráží v tom, že se České Budějovice dostávají do mezinárodního podvědomí nejen jako město, kde se vaří světové pivo, ale kde je též něco významného na poli kultury. Díky systematické práci je dnes Dům umění řazen k tomu nejlepšímu, co lze v České republice na poli umění navštívit.
 
Dům umění se nachází na hlavním českobudějovickém náměstí. Výstavy jsou prezentovány v pěti místnostech prvého poschodí o celkové rozloze 150 m2.