foto: Claire Dorn

Světově proslulé umělecké duo Elmgreen & Dragset proměňuje Kunsthalle Praha v živoucí veřejnou knihovnu. Jejich první velká výstava v České republice oslavuje literární dědictví Prahy. Představuje také díla 60 mezinárodních umělkyň a umělců. 

 

Rozsáhlá skupinová výstava pod vedením skandinávské umělecké dvojice Michael Elmgreen & Ingar Dragset nepostrádá podvratný humor, momenty překvapení a jistou nostalgii po 20. století. Probouzí ovšem také diskuzi o budoucnosti fyzických knih, psaní a skutečném významu knihoven coby center vědomostí. Čím vším dnes může být kniha? A co se stane s knihovnami v době digitálních médií? Samotný název Read vybízí nejen ke čtení, ale také k učení se a porozumění, ve smyslu číst znamení, číst tvář nebo číst situaci.

 

Výstavu doplňují nejen starší či zbrusu nová díla ústředního dua, ale také díla ze sbírky Kunsthalle Praha, či práce dalších umělkyň a umělců, které Elmgreen & Dragset osobně přizvali ke spolupráci. Vystavená díla pocházejí z různých dekád, světových regionů a uměleckých směrů, jsou mezi nimi sochy, objekty a instalace. Návštěvnictvo dokonce na výstavě může sledovat netradiční performance Prague Diaries, při níž pětice mužů sepisuje své osobní deníky. Stane se tak vždy každou středu a každý víkend po dobu konání výstavy.  

 

kurátoři: Elmgreen & Dragset, Christelle Havranek, Barbora Ropková