Srdečně vás zveme na druhou ze tří akcí Lucie Králíkové alias Efemér provázaných s galerií Entrance: Pietní pouť za Trnkovu zahradu. Podvečerní procesí Prahou k uctění památky a ducha místa zmizelé Trnkovy zahrady.

 

Počátek listopadu je spojen se vzpomínáním na zemřelé. Věřící ulevují duším v očistci modlitbami, konají se zádušní mše, lidé navštěvují hřbitovy a rozsvěcují na nich svíce. V předvečer svátku Dušiček opouštějí duše očistec a v noci navštěvují své bývalé příbytky. Čas je nasycen vůní tlejícího listí, tajemstvím, smutkem a úctou ke kultu předků.

 

Na podzim tohoto roku zcela vykáceli Trnkovu zahradu. Místo, v němž žil a tvořil malíř Jiří Trnka, místo v němž dřímal trpaslík, který už dávno ztratil barvy. Jen on věděl, kudy vede tajný tunel k velrybě a trpělivě poslouchal nadávání vypelichaného kocoura. Staré omšelé branky s rezavými klikami, vysoké zdi porostlé psím vínem a křik ptáků ve větvích staletých stromů jsou v našich myslích hluboce uloženy jako archetyp Trnkovy zahrady s magickým geniem loci. Tuto chybu už nemůžeme nikdy napravit. Zahrada zemřela a my můžeme jen vzpomínat a vzdát jí úctu. A začít se dívat kolem sebe, zajímat se, chránit jiná kouzelná místa, která se ocitají v ohrožení.

 

16:30 setkání v galerii Entrance – poslední možnost prohlídky končící výstavy Představit si zahradu autorek Veroniky Čechmánkové, Sarah Dubné a Lucie Lučanské

 

17:00 začátek pouti k Trnkově zahradě v ulici Turbová na Praze 5

 

18:00–18:30 příchod k zahradě, zapálení svíček na památku, čtení úryvků z knihy Zahrada, slavnostní pojídání čokoládových raků

 

Doporučený dress code tmavý kabát. 

 

Výstavní program galerie pravidelně podporují Magistrát hl. města Prahy, Ministerstvo kultury ČR a MČ Praha 6.