Srdečně vás zveme na vernisáž letošního ročníku Festivalu m3 / Umění v prostoru: Mezi meziprostory!

 

Vernisáž proběhne 14.6. od 17:30 – Začneme odjezdem vlakem z Masarykova nádraží v 17:32 s umělci a kurátorkami do Dejvické nádražky, kde proběhne uvedení festivalu a následný hudební program:

 

19:00 phonon – kolektiv audiovizuálních umělců z Ústí nad Labem zaměřený na experimentální elektronickou a současnou akustickou hudbu a sound art. Každý člen uskupení je aktivním zvukovým nebo vizuálním praktikem a zvukovým kurátorem na phonon~ akcích, přičemž implementuje kvadrofonní zvukový formát jako základ pro živý prostorový zvuk. Zakládajícími členy jsou: Polina Khatsenka (mʊdʌki), Iva Polanecká, Martin Marek, Jan Krombholz, Petr Hanžl.

20:00 Martin E. Kyšperský – zpěvák a frontman kapely Květy

 

O festivalu

Šestý ročník uměleckého Festivalu m3 / Umění v prostoru je tady! A letos bude všechno trochu jinak… Platí, že cílem festivalu je umisťování umění do veřejného prostoru i to, že ročník připravila nová kurátorská dvojice. Jednotlivá díla však letos nebudou koncentrována kolem jedné lokality, ale rozložena na několika vlakových nádražích.

 

Základní rámec konceptu letošního ročníku Festivalu m3 / Umění v prostoru definují nádražní budovy, železniční tratě a jejich okolí. Osobitá poetika tohoto prostředí vytváří ideální zázemí pro širokou škálu významových rovin – sociální, politicko-estetickou, architektonickou, historickou, urbanistickou, ekologickou.

 

Prostřednictvím děl jsou otevírána konkrétní zásadní témata: průzkum bezprostředně sousedících vágních terénů a možnosti jejich urbanistické integrace, charakter vztahu města a investorů při využití svobodných zón tzv. městské divočiny, poezie možnosti ocitnout se mezi prostory a mezi časy – MEZI MEZIPROSTORY, reflexe vjemů vizuálních a zvukových, problematika modernizace nádražních budov či jejich smysluplná konverze nebo například otázka ekonomičnosti železniční dopravy a možnosti jejího velkorysejšího zakomponování do struktury MHD.

 

Umělecké intervence do různorodých prostorů železnic, nádraží a jejich okolí se tak pokouší poukázat na invenční kultivaci veřejného prostoru, rozmělňovat společenské a lokální stereotypy a iniciovat podnětné veřejné debaty na řadu naznačených témat.¨

 

Autoři 2022

Matej Al-Ali, Peter Cusack, Eliáš Dolejší, Lloyd Dunn, Epos 257, Pavel Hošek, Martin Netočný, Petr Stibral, Albert Šturma, Michaela Thelenová, Vladimír Turner, Erika Velická.

 

Kurátorky 2022

Dagmar Šubrtová a Iva Mladičová

 

* Festival m3 / Umění v prostoru organizuje Studio Bubec ve spolupráci s GHMP. Festival je financován z programu Umění pro město.