Piano na Majdanu. Foto Andrew Meakovsky. Copyright Markiyan Matsekh

V prostorách Goethe-Institutu promluví 9. března od 19:00 hod. pronásledovaní umělci a aktivisté z Donbasu a z Krymu. Stane se tak v rámci festivalu JEDEN SVĚT, resp. jeho sekce NEKLIDNÁ UKRAJINA, jíž německý kulturní institut spolupořádá. V popředí veřejně debaty bude přitom stát otázka: „Jaká je role politicky angažovaného umění v současné Ukrajině?“

„Ukrajinští umělci a aktivisté se nachází v exponované situaci“, komentuje východiska debaty programový vedoucí pražského Goethe-Institutu Jakob Ráček: „Právě proto jsme je v rámci festivalu JEDEN SVĚT pozvali do Prahy a chceme s nimi hovořit o tom, jaké formě represí musí na současné Ukrajině a zejména v konfliktních regionech Donbasu a na Krymu čelit. Jaké je vlastně role umění v této nevyhlášené válce? A může umění k řešení tohoto konfliktu nějak přispět?“

Debata byla inspirována příběhem Mustafy Nayema, jenž v listopadu 2013 zveřejnil na facebooku výzvu, aby ho lidé nejenom “lajkovali”, ale aby ho přímo následovali na Majdan. Ukrajinská vláda tehdy právě oznámila, že s EU nepodepíše asociační dohodu. Nikdo ale nemohl tenkrát tušit, že po této jednoduché zprávě bude následovat obrovské vzedmutí, které bude trvat několik měsíců, povede k sesazení prezidenta a k jeho útěku, ale také v důsledku násilného územního narušení ke stovkám mrtvých.

O tom, co to znamená žít a pracovat v takových podmínkách promluví v Goethe-Institutu Serhii Zakharov, umělec platící za symbol odporu v Donbasu. Vystoupí zde Anya Medvedeva, z platformy ISOLATSIA nebo luhanský aktivista, spoluzakladatel organizace STAN Yaroslav Minkin. Přidá se dobrovolnice iniciativy Euromaidan-SOS Oleksandra Romantsova či výrazná divadelní režisérka Galina Dzhikaeva.

A proč se zrovna Goethe-Institut, tedy tradiční německá kulturní organizace, pouští do prezentace ukrajinských témat? „Goethe-Institut neexistuje jen v Praze, najdete nás ve 160 městech po celé planetě. Z našich institutů vzniká seismografická síť, které se dotýká to, co se ve světě děje“, vysvětluje ředitel Goethe-Institutu Berthold Franke: „Proto jsme spolu s festivalem JEDEN SVĚT připravili sekci NEKLIDNÁ UKRAJINA a chceme ukázat, že ukrajinský konflikt s Ruskem neztratil nic na své aktuálnosti.“