Zveme na křest knihy Ne-lidská fotografie spojený s online přednáškou autorky publikace a filozofky médií Joanny Zylinské. Přednáška vychází z uvedené knihy, zmíní však také některé autorčiny současnější projekty, včetně těch vycházejících z umělecké praxe.

 

Online přednáška autorky knihy dokládá, že fotografie pořízená člověkem – včetně vědomého pohledu do hledáčku či na LCD displej – je pouze malou součástí dění na poli fotografie, ačkoli často zastupuje fotografii jako takovou. Zylinska se však nechce přidávat k současným nářkům, že snad fotografie umírá, protože již není dostatečně autentická, či ji nahradí generativní umělá inteligence. Spíše tvrdí, že právě díky zaměření na její nelidské aspekty lze ve fotografii spatřit život. 

 

Žít v mediálně přesycené společnosti 21. století znamená být konstantně fotografován. Naši identitu utváří nepřetržitý proud fotografií v mobilních telefonech, tabletech a na sociálních sítích, jako je Instagram či Facebook, nemluvě o tisících bezpečnostních kamer, jež neviditelně zaznamenávají naši podobu, když procházíme centry měst, obchodními domy či letišti. Tento fotografický proces probíhá do značné míry automaticky: podléhá logice a vizi stroje.