Martin Janíček je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze, kde si prošel několika ateliéry. Studoval u Milana Knížáka, Michaela Bielického nebo Miloše Šejna, pod jejichž vedením nabíral zkušenosti o konceptuální tvorbě a z prostředí intermédií. V ateliéru Miloše Šejna působil později také jako asistent. Zvukový umělec, sochař a hudebník je někdy označovaný jako sound designér, což je vzhledem k jeho profesi příznačné. Zkoumá akustické kvality nejrůznějších materiálů. A sám si vytváří ojedinělé hudební nástroje a interaktivní zvukové objekty.

 

Je členem sdružení mamapapa, které se zaměřuje na site specific projekty na pomezí hudby, divadla a výtvarného umění, vyrůstající ze specifického ducha určitého místa. S kolegy z mamapapa i samostatně realizuje řadu významných lokálních i mezinárodních interaktivních projektů, založených na propojení zvuku a obrazu. Právě spolupráce s dalšími osobnostmi ze světa hudby a umění je pro něj charakteristická. Na divadelních a výstavních projektech se podílel například s Petrem Niklem, Ondřejem Smeykalem, v neposlední řadě s Tomášem Žižkou.

 

V Severočeském muzeu participuje na výstavě sklářské výtvarnice Lady Semecké, s níž se setkal již v minulosti. Publiku představí nejen hru na zvukové objekty Semecké, ale také vlastní hudební nástroje.