Žijeme v době, kdy je v mnoha zemích ohroženo lidské právo na antikoncepci a interrupci. Umělkyně Alexandra Ivanciu a Jolanta Nowaczyk spojily své umělecké síly, aby se svými vlastními prostředky zapojily do celosvětového boje za zvýšení přístupu k reprodukčním právům.

 

V návaznosti na svou výstavu v D21 Kunstraum v Lipsku budou ve SVĚTOVA 1 hostit týdenní pop-up knihovnu zaměřenou na další Cvičení Kolektivní Neposlušnosti a sloužící jako vzdělávací prostor, pro-choice infopoint, kde se spojují zdroje o reprodukční spravedlnosti, historické dokumenty nebo prakticky informativní podklady. Přijďte sdílet náš prostor, společně diskutovat a číst rozhovory s aktivisty*kami, které ukazují neviditelnou práci za podporou přístupu k bezpečným potratům. Ponořte se do materiálů od různých kolektivů a nevládních organizací a knih o reprodukční spravedlnosti.

 

10. 11. 17:00–19:00
Během akce aktivujeme Knihovnu kolektivní neposlušnosti společným čtením s Kruhem Intersekce. Hlavním principem kolektivního čtení je učení se jeden od druhého za účelem výměny znalostí a zkušeností nehierarchickým způsobem. Každý hlas má stejnou váhu a každý je poslouchán a spoluutváří inkluzivní a nesoudící prostor. Vítáme feministy*ky všech genderů, k přečtení a zamyšlení se se nad knihou Care Manifesto.

Protože chceme vytvořit intimní bezpečnou atmosféru, má čtenářský kroužek omezený počet míst a je založen na předchozí registraci, collective.disobedience.library@gmail.com (v angličtině).

 

10. 11. 19:00
Barové představení O Květinách a Volbě představuje dlouhotrvající performativní pohostinné gesto, během kterého podáváme drink z bylin, které se v minulosti používaly k „obnovení menstruace“, bylin, které mohly ukončit těhotenství nebo jednoduše vyrovnat hormonální hladiny, podle toho, jak byly použity. To nám umožňuje vstoupit do rozhovoru s návštěvnictvem a zároveň vybírat příspěvky na nákup „pilulek po”. Otevíráme paralelu mezi bývalými léčiteli*kami a současnými aktivistkami*y.