Centrum pro současné umění ve spolupráci s knihkupectvím PageFive přinášejí první ze série autorských čtení a přednášek z připravovaného cyklu zaměřeného na prezentaci autorských knih současných umělců.

 

Během autorského čtení představí umělec Milan Mazúr svou knihu s názvem Ján, v níž se snaží o uchopení tajemného osudu svého pradědečka. A nejen to. Kniha má vícero linií, které se vzájemně protínají a dovolují proudit mezi minulostí a současným sociálním kontextem. Mazúr proniká z úzce chápané současnosti, a s ní spojených témat, směrem ke komplexnějšímu chápání našeho pobytu v tomto světě jako křižovatky zkušeností a okolností.

 

Po autorském čtení bude následovat přednáška kurátora a teoretika umění Viktora Čecha, pojednávající šířeji o v knize nastolených tématech a tvůrčích strategiích. Kniha Milana Mazúra nazvaná Ján je především autorovou cestou změtí neustále se větvícího labyrintu možných vzpomínek, paměti a rodinné historie. Podobně jako se tento vizuální umělec ve svých videích a filmech často zabývá narativem jako nelineárním polem možných zkušeností, v případě této autorské knihy se snaží proniknout prostřednictvím své imaginace do možných historií jednoho svého zmizelého předka. Právě potenciál tohoto přístupu a rolí jakou v našich životech hrají konstrukty sdílené rodinné paměti se ve své krátké přednášce bude věnovat i teoretik Viktor Čech.

 

Událost se uskuteční v rámci akce Zažít město jinak.