Na západním pobřeží Kanady se ukrývá rozsáhlé území úchvatné krajiny, téměř nepoznamenané lidskou rukou. Daleko od větších i menších měst zde žijí především původní obyvatele Kanady v těsném sepětí s přírodou. Co se ovšem na první pohled zdá být rájem na zemi, je ve skutečnosti život v jakémsi postapokalyptickém paradigmatu. 

 

Za službami, jako je zdravotnictví nebo státní správa, je nutné cestovat stovky kilometrů, mobilní signál není zdaleka samozřejmostí, lidé se potýkají s agresivními komáry i nebezpečnými medvědy, nezbytné je spolehlivé auto. V zimním období může člověk jednoduše zmrznout, v létě hrozí požáry, povodně a sesuvy půdy. Drsnost prostředí a velké vzdálenosti nahrávají neštěstím. Hlavním nepřítelem je oheň, se kterým lidé často marně bojují, aby ochránili své vesnice a rodiny.

 

Výstava Land of Fire vás vezme s sebou na cestu divočinou, odlehlými oblastmi, kde v lesích mimo dravých zvířat číhají i temné stíny minulosti. Analogové fotografie vás provedou po zemi, jejímiž tepnami jsou silnice, podél kterých se ztrácejí mladé ženy. Novináři a aktivisté mluví o tzv. kanadské femicidě, situaci související se zločiností i neutěšeným vztahem většinové společnosti a původních obyvatel. Země stojí na troskách starého světa, světa magických bytostí divočiny, který byl zničen už dávno. Naráží zde na sebe často romantizované soužití s přírodou s civilizační destruktivitou. Hluboce zakořeněné problémy s alkoholem, obezitou, drogami i násilím. Komplexním problémům života v odlehlých oblastech Britské Kolumbie se Nikola Klinger věnuje i v připravovaném dokumentárním filmu Land of Fire. 

 

Nikola Klinger (*1987) studoval fotografii na UJEP a audiovizi na FAMU, zaměřuje se na dokument a experimentální film. Inspiraci hledá v odloučených komunitách a mimo populární témata. Často pracuje na projektech při cestování nebo kempování. Po krátkém filmu Paní Šťastná (2020) natočeném podle nalezených dopisů z Československa 50. let, natočil celovečerní anglicky a francouzsky mluvený dokument s názvem La Reine, který bude mít premiéru letos na podzim. Rád používá a opravuje staré fotoaparáty, auta a motocykly. 

 

Martina Houdek

 

–––

Cafe Prostoru_, Technická 6, Praha 6 

Oficiální zahájení 17. 4. od 18 h.