Vernisáž výstavy

Kurátorka výstavy Zdenka Švadlenková zahájila svoji spolupráci se skupinou NOVA FORMA pořádáním cyklu přednášek na téma Jak vnímat současné umění. Na výstavě NOVA FORMA 1 jsou zastoupeny osobnosti patřící na tuzemské scéně mezi ty nejrenomovanější, ale i zástupci mladší generace.

 

Deseti umělcům, mezi něž se řadí například Petr Nikl, Jiří Černický či Kamila Ženatá, položila kurátorka výstavy Zdenka Švadlenková otázku: „Co pro vás znamená nová forma?” 

 

Pro některé je to využití neobvyklého materiálu, pro jiné sdělení o „novosti“ nebo naopak o její absenci v prezentovaném díle. Pokud vytváříme novou věc, vytváříme nevyhnutelně i novou formu. Je ale možné vytvořit opravdu něco nového? Obzvlášť v dnešní době, kdy jsme vystaveni mnohým novým, ne vždy příjemným okolnostem? Jenže nebylo zde už vše – jen v jiné formě? 

 

Téma „novosti“ či její absence, zkoumání formy a formální stránky uměleckého díla, nebo prostá úvaha o tom, jak vytvořit něco nového, dává umělcům široký tvůrčí prostor a divákovi relativně volný interpretační rámec. Většina děl pro výstavu vzniká jako site-specific instalace.