V roce 2015 vás Plzeň zve na více než 600 akcí. Divadlo, koncerty, výstavy, akce ve veřejném prostoru, umělecké intervence. Ale je tu jedna důležitá věc: jak se říká, „kultura je víc“. Evropské hlavní město kultury je projekt, který je víc než festival, víc než prezentace umělců, víc než jednorázové oživení města, víc než reklamní prostor pro sponzory. Je to projekt, který má sílu změnit vnímání Plzně, vnímání role kultury, stát se milníkem ve vývoji města.

Celoroční program Evropského hlavního města kultury vytváří prostor k podpoře Plzně jako nového mezinárodního kulturního centra. Svět uvidí, uslyší a ochutná krásu jedinečného setkání tradice a inovace. Živá připomínka ikonických osobností spojených s kulturním a tvůrčím životem Plzně v kombinaci s originálními nápady umělců a organizátorů z celé Evropy tvoří v programu jedinečný mix velkých i malých událostí, kulturních akcí pro širokou veřejnost i úzce zaměřené publikum, jednorázových zážitků i dlouhodobých rozvojových projektů.

Touto transformací Plzeň, její obyvatelé, správci a partneři na všech úrovních procházejí už od prvního impulzu ke kandidatuře. V tomto procesu si lidé uvědomují, že kultura je každodenní součástí lidského života a celospolečenské téma. Co jiného by nás nutilo denně debatovat o smyslu investic do kultury a kulturní infrastruktury? Co jiného by nás nutilo denně hledat argumenty pro vyvažování špičkové kultury, podpory talentů a komunitního umění? Co jiného by nás nutilo stavět novou budovu Fakulty designu a umění nebo Nové divadlo? Co jiného by nutilo vedení města a úředníky Magistrátu města Plzně denně debatovat a rozhodovat o kultuře a umění, o evropské myšlence? Toto je obrovský efekt projektu Evropské hlavní město kultury. Kulturu dostal mezi hlavní témata celospolečenské debaty.

Evropské hlavní město kultury je velkou příležitostí objevit, co všechno kultura znamená a přináší, koho oslovuje a zapojuje. Na dlouho dopředu nebude lepší šance ukázat, že kultura je každodenní součástí života všech, že se s ní potkáváme na každém kroku. Že významně zvyšuje kvalitu života celé společnosti svojí schopností odpovídat na lidské otázky jinak než tabulkami, čísly, grafy a křivkami. Rok 2015 v Plzni představí, jak vás opera dojme k slzám, jak vás výstava naučí toleranci k jiným kulturám, jak výtvarné umění ve veřejném prostoru objevuje nové kontexty známých míst, jaké emoce zažijete na Evropském dni sousedů.

Projekty Plzně 2015 a našich partnerů zároveň ukazují, že kus umělce a tvůrčí osobnosti je v každém z nás – ať už jste organizátor malého festivalu, který využije dárcovskou platformu Everfund, zručný designér, který si vyrobí svůj první prototyp ve společné dílně v Depu, busker, který hraje do klobouku v Kopeckého sadech, jeden z více než 300 studentů kurzů Arts Managementu, který získává zkušenosti pro rozvoj svých projektů, parta žáků střední školy, která se zapojí do slavnostního zahájení nebo zvídavý návštěvník města, který se nechá strhnout komentovanou prohlídkou s mobilní aplikací Skryté město.

Stejně, jako se město Plzeň proměnilo za posledních dvacet let z totalitní šedi ve skutečně normální evropské město plné barev, je nejvyšší čas k této změně i u lidí. Program Plzně 2015 ukazuje, jakou cestu jsme již od totality ke kreativitě ušli a kudy bychom mohli jít dál. Pokud naši identitu tvoří jednotlivé historické momenty, nyní můžeme prožít jeden takový, který nám umožní experimentovat s novými kontexty a připravit se na budoucnost, otevřít se, objevovat a znovu ji definovat.

Pro všechny umělce, organizátory i diváky je Evropské hlavní město kultury příležitostí pozvat a hostit evropské umělce a diváky, debatovat o evropských tématech a obohatit je o naši vlastní perspektivu a inspirovat Evropu svými schopnostmi a originalitou. Těším se, že tuto příležitost využijeme s radostí a hrdostí, že při tom pobavíme sebe i diváky a účastníky, a že vytvoříme do budoucna odkaz, který bude stát za to rozvíjet dál.