Diplomová výstava studentů katedry fotografie FAMU v Praze.

 

Jaká je nálada v zemi?

Poslední diktátor ztrácí kontrolu.

Já prostě neexistuji.

Vyměňujete své zdraví za umění.

Žádné viry zde nejsou.

Extremisté se snaží vzít německý parlament útokem.

Odejděte, než bude pozdě!

Vesničané dávají přednost tvrdé práci.

Hráči NBA podnikají skutečné politické kroky.

Čína vrací úder.

Podělte se o své zážitky!

Záběry z dronů odhalují rozsah poškození.

Kandidát vychází z úkrytu.

Zuckerberg obviňuje dodavatele.

Každý den se dozvídáme o nové ztrátě.

Nepokoje vyvolávají ostře odlišné reakce.

Banksy financuje záchranný člun pro uprchlíky.

New York není mrtvý.

Lidé proměňují své suterény v soukromé fantasy světy.

Spojte se a uzdravte se!

Rezignujte!

 

V angličtině se přítomný čas prostý používá k vyjádření akce, která se děje nyní nebo pravidelně. Je to nejběžnější forma slovesa. Příklady titulků využívajících přítomný čas prostý jsou převzaty z dnešního vydání britských novin The Guardian.

 

Rozpoznávání znaků současné doby je jádrem umělecké praxe. Neustálý tok a nejasné rozlišení, kdy se přítomnost vynoří z bezprostřední budoucnosti, jen aby se o chvíli později propadla do zkamenělé minulosti, činí tento úkol extrémně náročným na pozornost jednotlivce. Všechny technické obrazy jako samostatné nebo sekvenční indexikální záznamy vždy zachycují pouze to, co je tady a teď. To je vlastnost technických obrazů, která nám od doby stínů v jeskyních pomáhá rozlišit naše vzpomínky od našich bezprostředních zážitků.

 

Sedm studentů vystavujících své diplomové projekty čerpá své prvotní zkušenosti z fotografie. Praxe každého z nich se postupem času vyvíjela a každý dospěl k používání jiného média a vlastního jazyka. Výstavu Simple Present Tense nepropojuje žádné společné téma, spíše sdílené fyzické a psychologické podmínky, v nichž díla vznikala. Situace informačního přetížení, nejistoty a extrémních změn ve způsobu, jakým vnímáme fyzickou realitu, vedla k radikální upřímnosti, flexibilitě a nutnosti nové přesnosti.