Zveme na druhý tematický večer s promítáním Queering Horror II: Vamp. Událost je součástí cyklu pořádaného Alex Sihelsk v rámci je*ho tříměsíční rezidence v INI prostoru.

 

Druhý večer cyklu je věnovaný reprezentaci upírů a jejich nezpochybnitelné kvírnes, jež je doprovázela již od jejich entrée na kulturní scénu – od upírky Carmilly v gotické novele Sheridana Le Fanu z roku 1872 až po současnost, kdy upíří popularita ani o chlup neklesá a přiznání elementu jejich kvír sexuality a identity je téměř kánonem. Podíváme se na hypnotickou přitažlivost, skrze kterou upíří narativy lákají své fanoušky k obrazovkám, plátnům i stránkám již desítky let. Prostřednictvím kvír čtení a kritické revize vybraných děl se budeme během večera soustředit na emancipační potenciál i problematické stereotypy reprezentace upírů. 

 

Queering Horror, cyklus tematických večerů s promítáním ukázek a queer čtením, si klade za cíl společně prozkoumat jednotlivé archetypy významných monster na poli žánru hororu, a to od dob klasického Hollywoodu až po díla kvír tvůrců současnosti. V rámci užívání monstrozity jako emancipační motorovky je dobré vědět, jak se sekaly normy i sekerou. Ponoříme se tak do hlubin různých přístupů k reprezentaci monstrozity. Od využívání kvír monster v kontextu politiky strachu, přes kvír kódování až po oslavu morální ambiguity v rámci systému, v němž je samotná definice morálního přinejmenším sporná. Pojďme společně rekontextualizovat tělesnost a touhy aktérů, jež do hlavního narativu zapadají pouze jako stvůry. Horor jako žánr reprezentuje obrazy potlačovaných strachů společnosti. Monstrum je pak jejich bezprostředním ztělesněním. Je ale jinakost opravdu tak děsivá?