Cena StartPoint pro diplomanty evropských výtvarných akademií letos vstupuje již do svého dvacátého ročníku. Ačkoliv se prvního ročníku v podhůří Šumavy v roce 2003 zúčastnily jen čtyři české výtvarné školy, během následujících dekády let se cena rozšířila na více než třicet evropských akademií z celé Evropy. Letošní počet 12 vybraných škol z pěti evropských zemi je logistickým a ekonomickým návratem do současné reality, ale StartPoint je stále projektem, který nemá na evropské výtvarné scéně obdoby.

  

Po dvou komplikovaných lockdownových letech i letošní výběr diplomantů odráží neklid a nejistotu naší současné situace v mnoha různých aspektech, reagujících na stále zřetelnější změnu civilizační perspektivy. Kromě děl popisujících empatickým způsobem osamělost a vykořeněnost zde najdeme i náznaky budoucnosti a jejích utopií, nových pohledů na koloniální, národnostní i enviromentální otázky. Jako každý rok je i letos výběr StartPointu výrazným a mnohovrstevnatým odrazem našich současných problémů.

  

Projekt StartPoint vznikl v roce 2003 v Galerii Klatovy/Klenová z iniciativy ředitele Marcela Fišera a sběratele Jana Pelánka jako soutěž pro diplomanty českých uměleckých škol. Záhy se rozšířil i do okolních zemí a v roce 2009 byla cena doplněna i o rezidenční program Started pro oceněné umělce. Od roku 2010 projekt StartPoint hostoval v mnoha prestižních institucích v Česku (GASK Kutná Hora, Wannieck Gallery Brno, DOX, Národní galerie v Praze, Dům umění města Brna) i v zahraničí (Bukurešť, Bratislava, Amsterdam, Antwerpy, Gent). Během dvaceti let prošlo cenou StartPoint téměř 500 umělkyň a umělců z 22 evropských zemí, kteří společně vytvářejí jedinečný geografický i časový průřez současným evropským uměním v jeho nejčerstvější podobě.

  

vystavující: Jamal Ageli (KABK Den Haag), Brent Decraene (KASK Antwerpen), Jan Luis Gottwald (UdK Berlin), Romana Halgošová (VŠVU Bratislava), Linda Hauerová (UMPRUM Praha), Marius Houschyar (HfBK Dresden), Sveske Ourø (GRA Amsterdam), Benjamin Pompe (HKU Utrecht), Vera Roggli (KASK Gent), Tomáš Vobořil (FAMU Praha), Stanislav Zábrodský (AVU Praha)

otevírací doba: st–so 14:00–19:00

 

Více informací zde.