Jak vypadal začátek století na české výtvarné scéně? Jaká díla zde byla vystavována? Která z nich vyprovokovala největší diskuse? Která z nich přežijí v našem kulturním povědomí? Která z nich nejvíce ovlivní následující vývoj? O čem výtvarní umělci v této době přemýšleli? Co se pokoušeli změnit? Jaké postupy a média používali? Jak se jejich tvorba liší od umění 20. století? Začíná s novým miléniem opravdu něco nového?

Na tyto a další otázky odpovídá výstava Začátek století, která v širším záběru představuje tři desítky osobností z mladé generace umělců a umělkyň, jejichž tvorba formovala první desetiletí nového století. Koncept výstavy, jehož autorkou je PhDr. Pavlína Morganová, Ph.D. z Vědecko-výzkumného pracoviště Akademie výtvarných umění, je založen na prozkoumávání nedávné minulosti. Zmapování české výtvarné scény prvního desetiletí 21. století je možností ukázat díla, která jsou ještě čerstvá a silně ovlivňují momentální dění na umělecké scéně, nicméně už je do jisté míry prověřil čas. To nám umožňuje vidět je s jistým kritickým odstupem a porozumět jim v širším kontextu. Pro výstavu vybrala autorka klíčové osobnosti tohoto desetiletí, které pracovaly v nejrůznějších polohách a médiích. Výstava si klade za cíl jasně ukázat jednotlivé přístupy a odkrýt celkovou povahu českého umění tohoto desetiletí.

Mezi vybranými umělci, kteří svá díla realizují prostřednictvím nejrůznějších materiálů a médií, je řada mezinárodně uznávaných osobností (např. Kateřina Šedá, Ján Mančuška, Zbyněk Baladrán, Krištof Kintera), laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého (např. Mark Ther, Vasil Artamonov / Alexey Klyuykov, Jiří Skála, Eva Koťátková, Michal Pěchouček, Barbora Klímová, Ján Mančuška, Kateřina Šedá, Tomáš Vaněk, Markéta Othová, umělců, kteří reprezentovali Českou republiku na Benátském bienále (např. Jiří Surůvka, Kamera skura, Ján Mančuška, Dominik Lang). Řada z nich vedla nebo vede ateliéry na vysokých uměleckých školách (Jiří Kovanda, Milena Dopitová, Jiří Surůvka, Tomáš Vaněk, Jiří Černický, Krištof Kintera, Dominik Lang, Michal Pěchouček, Alena Kotzmannová, Michaela Thelenová, Alexandra Vajd a Hynek Alt). Ve výběru se generačně vymykají čtyři osobnosti: Jiří Kovanda, Jiří Surůvka, Milena Dopitová a Markéta Othová. Přestože se najde řada dalších osobností, které spoluformovaly nejmladší české umění, považuje je kurátorka za klíčové. V jejich tvorbě je totiž možné najít kořeny některých přístupů aktualizovaných na začátku století.

Výstavu doplňuje rozsáhlý katalog, který vydala Západočeská galerie a nakladatelství Arbor Vitae. Na 200 stranách jsou v česko-anglické mutaci texty kurátorky výstavy Pavlíny Morganové a dalších předních odborníků na současné umění, jako je Václav Magid, Jan Zálešák, Michal Koleček a Viktor Čech. Podstatnou část katalogu tvoří medailony jednotlivých vystavujících s obsáhlou obrazovou dokumentací.

Výstava je zaštítěna projektem Plzeň 2015, Evropské hlavní město kultury.

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY VÝSTAVY
s autorkou její koncepce Pavlínou Morganovou (Vědecko-výzkumné pracoviště AVU)
24. května v 16:30 hodin
(následovat bude komentovaná procházka právě probíhajícím festivalem
ZAČÁTEK STOLETÍ VE VEŘEJNÉM PROSTORU)
26. června 2012 v 17 hodin

Jednodenní festival ZAČÁTEK STOLETÍ VE VEŘEJNÉM PROSTORU
ve čtvrtek 24. května 2012 od 13 do 20 hodin
Festival je zaměřený na instalace, performance, projekce, komentované procházky, setkání a diskuse s umělci a výtvarné dílny seznamující nejmladší generaci se současným uměním. Koná se v centru města Plzně, konkrétně na náměstí Republiky a v jeho okolí.