Francis Ford Coppola kdysi poznamenal, že filmový zvuk se z 50 % podílí na výsledném účinku filmu… minimálně. 

Filmům nasloucháme s jistou samozřejmostí. Co všechno ale ve skutečnosti slyšíme? Co je autentické a co vyrobené? Jak se zvuk a hudba vážou k obrazu? Jak pracují s pozorností diváka? Vnímají filmoví tvůrci zvuk spíše jako doprovod obrazu, anebo jej kreativně využívají jako nepostradatelný nástroj k interpretaci a rozšíření smyslu záběrů? Jaké jsou techniky a postupy při zpracování zvukové stopy v dokumentárním filmu a jaké etické otázky se k těmto postupům vážou? Kdy je v dokumentu prostor pro hudbu?

Hranice filmu představí postupy práce se zvukovou složkou filmu hned u několika profesí, které se na její tvorbě podílejí. Můžete nahlédnout do dílny režiséra, zvukaře, skladatele, sound designera a režisérky dabingu, a také prozkoumat možnosti experimentálního propojení obrazu a zvuku. Speciální pozornost si zaslouží také tvorba a postupy práce nejvyhledávanějšího českého autora filmové hudby druhé poloviny 20. století Zdeňka Lišky, který svými inovativními skladatelskými postupy nemálokdy ovlivnil střihový rytmus a dramaturgii filmových děl. 

Všichni účastníci workshopu budou mít navíc možnost měsíc neomezeně sledovat filmy na výběrovém portálu DAFilms.cz.

Programem provází: Petr Szczepanik, Václav Flegl, Andrea Slováková, Martin Maryška, Petr Ostrouchov, Olga Walló, Johana Švarcová, Pavel Klusák, Martin Mareček a Karel Vachek. 

Místo konání: Kinosál FAMU (Smetanovo nábřeží 2, Praha 1)

Termín konání: 9. – 10. 4. 2016

Uzávěrka přihlášek je 7. 4. 2016, přihlásit se je možné ZDE

Cena: 1.200 Kč

Sleva pro studenty, učitele, členy CDF a akreditované na letošním MFDF Ji.hlava: 600 Kč

ZKOUMEJTE FILM VE DVOU: 1 + 1 vstup zdarma – pozvěte své známé a věnujte jim vstup zdarma, případně se s nimi podělte o vstupné (jméno svého doprovodu prosím uveďte do poznámky v přihlašovacím formuláři). Akce platí do 25. 3. 2016.

• Pro DOC.MANY MFDF Ji.hlava je vstup zdarma

 

• Všichni účastníci Hranic filmu obdrží také:

 

       + 30denní přístup na DAFilms.cz

       + členská karta CDF s roční platností

       + certifikát Hranice filmu

       + 20% sleva do Dok.obchodu

 

Pořádá: Centrum dokumentárního filmu ve spolupráci s Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů Ji.hlava a FAMU 

 

hranicefilmu@c-d-f.cz 

www.hranicefilmu.cz