Pragovka Gallery Vás srdečně zve na výstavu

Veronika Gabrielová: Superpozice

Zahájení proběhne v úterý 13. 11. 2018 v 18:00 společně s dalšími nově uvedenými výstavami na Pragovce / Liquid Lingea v Pragovka Gallery Rear a Deset moří v Pragovka Gallery Entry.

Více na Grand opening Praha-Vysočany

DOPROVODNÝ PROGRAM:

bude upřesněn

INFO:
Pop-Up / 13. 11. – 29.11. 2018
Veronika Gabrielová: Superpozice
kurátor: Petr Vaňous

Projekt Veroniky Gabrielové nazvaný SUPERPOZICE reflektuje generační vzorce chování spojené se sociálními mimikry. Ve „vyšívaných“ kresbách autorka boří mýtus o křehké domácí dívčí kratochvíli a rukodělné dovednosti pěstované v soukromí ženského budoáru v přísně střežených hranicích nic nevypovídajícího ornamentu. Tento rámec autorka destruuje jak výrazovou expresivní zkratkou či formální redukcí na to nejpodstatnější (z hlediska otevřené osobní výpovědi), tak radikálními gesty, kterými se emancipuje od šoku z žité reality, od stereotypů, předsudků, zklamání ad. Svými tichými „rukodělnými“ protesty jako by probouzela něco, co bychom mohli nazvat solidaritou a svědomím. Kritická pozice Veroniky Gabrielové v sobě přirozeně integruje různé stupně sebekritického odhalení i reflexi samotných výrazových prostředkům, kterým svěřuje svou obrazovou poetiku (kresba gelovou fixou). Recyklace prožitků vede k nalezení nového tvaru pro pocit formulovaný z odstupu. Uvnitř a Vně se propojuje v kánon výstavní instalace podléhající proměnlivé autorské režii a neustále pohyblivému scénáři. Čas tu poklidně neplyne, ale rozpíná se do všech směrů a varovně se zrychluje. Kurátor: Petr Vaňous

Petr Vaňous, kurátor výstavy

Veronika Gabrielová (nar. 1992) absolvovala v l. 2012-2018 pražskou Akademii výtvarných umění (ateliér Malba IV, Škola prof. Martina Mainera; ateliér Kresby, Škola Jiřího Petrboka). V roce 2017 studijně pobývala na Korean National Unoversity of the Art (ateliér Yu Hyun Mi a Park Sung Won). Mezi důležité projekty, kam byly zařazeny její práce, patří např. Černý koně (2015, Adam Gallery, Brno), Pavilon 34 (Galerie 1. Patro, Praha), Florsalon. 6. Návštěva sbírky manželů Zemanových (Galerie Sladovna, Žatec), Sokolovský zázrak (kostel sv. Antonína Paduánského, Sokolov), nebo Future Ready (prostory Hybernská 4, Praha). 

Otevírací hodiny: út – čt: 16:00 – 20:00, pá – so: 14:00 – 18:00